Jump to content
Facebook Twitter Youtube

Noul exploit sau cum sa iti protejezi serverul de crash


@_@ KaiN-
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Dupa cum stiti zilele trecute au avut de suferit tot topul GameTracker.com din motiv ca in public a fost scos un exploit de tip nou.

Simptomele: Se conecteaza un bot, si provoaca in cel mai rau caz crash serverului, in cel mai bun toti jucatorii primesc overflood.

 

Vin si cu o protectie vremelnica, un fix care stopeaza acest exploit. Este vorba despre un modul elaborat de Asmodai, un coder rus, care ai si postat acest modul pe forumul sau dupa ce a fost detectata modalitatea de exploatare a crasher-ului. Nu e stabil, inca se testeaza, dar serverul nu mai cade..

Cum apar versiuni noi, sau alte fix-uri de la alti coderi, le postez tot aici.

 

Sursa linkului oficial al acestui fix se afla aici: http://www.dedicated-server.ru/vbb/showthread.php?t=23618

L-am postat si in Attach Files.

 

P.S. Din pacate asta nu e tot, a mai fost detectat un exploit din privat care provoaca crash serverului prin alta metoda. Ne staruim sa facem rost de el, si cum elaboreaza baietii un fix, ma starui sa va tin in curs tot in acest thread.

 

P.S.S. Vin cu acest topic in aceasta sectiune dintr-un simplu motiv. Am primit niste acuzatii de la acest mucos, fost admin printre primii la mine pe server, inca de la venirea mea in comunitatea BlackDevil, Zeus.

 

Ieri discutam la telefon cu verisorul lui Vteme, si Vteme imi zice: "Uite la moment toate serverele din BlackDevil sunt atacate, cad de citeva zile si Zeus zice ca asta precis ca tu o faci"

Deci am primit un shock dupa auzitele astea, deoarece stiam ce reprezinta Zeus, dar nu m-am gandit ca o sa ajunga un *** sa arunce acuzatii nedovedite in partea mea.

 

Am si un mesaj public pentru el, cu permisiunea administratiei:

 

Zeus, daca mai tii minte, eu te-am invatat sa adminstrezi si datorita mie ai aflat ce inseamna "server.cfg", eu te-am promovat ca admin si te-am adus aici in comunitate. Sunt un om de reputatie, multi baieti de sus ma cunosc, nu sunt un lingau ca tine, si crede-ma ca am destule ocupatii in timpul meu dedicat serverelor, decit sa stau sa fac crash intregii comunitati, folosindu-ma de niste exploituri vremelnice, care se fixeaza doar in citeva zile dupa iesirea lor in public.

Deci fii bun desteptu-le si alta data abtinete de la prostii care se invart in capul tau, nu de alta dar pentru asa acuzatii ai putea si raspunde ;)

 

Bafta tuturor! Si felicitari din partea mea cu venirea sarbatorilor, multe urari de bine, multa dragoste, respect in familie si multa sanatate!

cf_fix.zip

Edited by rusu-- @ ZM
Cenzura !
  • I love it 3
Link to comment
Share on other sites

"***" Nu a fost acuzatie adusa in public tie ci a fost doar o discutie intre mine si vteme, nu te mai "Promova" aici in asa mod aratind cit de destept esti ... si nu e tipul de flood care zici tu , ca intra un bot si face crash , e din afara si ataca prin  ddos. Daca nu stii desprece vorbeam mai bine ai tacea, CA eu nu vb de crash la toate sv din comunitate, ca doar pe al nostru il ataca pina l.am depistat. "Desteptule" Cei de pe walkingdead stiu despre ce vb, ca o zi in urma numai sv lor era atacat, e doar un copil care a facut rost de ddos, si isi face placerile pe ce sv joaca. 

Tu m .ai invatat? M-ai adus in comunitate? Fii serios si nu arata cit de incapabila tii mintea prin postul asta. 

Edited by Mr.Love
warn+2 off topic
Link to comment
Share on other sites

Ahah, sunt promovat demult baiete)), si nu arat nimic, inafara de actiunile unui *** care pe la spate arunca cu gunoi in oameni. De asta si te-am publicat, sa te stie lumea =)

Si da, e tipul de exploit de care vorbesc eu, spre deosebire de tine, noi privim larg securitatea serverelor si monitorizam toate serverele din GameTracker, nu numai NewLife.

Referitor la DDOS mii interesant cum l-ai depistat tu :D Si interesanta chestia cu copilul care a facut rost de Ddos. Credca DuDosu sta undeva ascuns prin internet, trebuie numai sa il cauti, sa il gasesti si sa il folosesti :D

Ahhaha Zeus da tu esti mai tupoi decit credeam eu ))) Mai bine inchide gura ca te pozorasti. Provocatiile tale nu isi au effect. Succes.

Edited by Mr.Love
warn +5 limmba +off topic
Link to comment
Share on other sites

 

Referitor la DDOS mii interesant cum l-ai depistat tu :D Si interesanta chestia cu copilul care a facut rost de Ddos. Credca DuDosu sta undeva ascuns prin internet, trebuie numai sa il cauti, sa il gasesti si sa il folosesti :D

 

Ddos se mai cumpara in caz ca nu ai stiut :)

Edited by Mr.Love
warn+2 off topic
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu , nu prea vad rostu acestui topic, ceea ce spui tu acolo exploit si toate porcariile.. nu este nici un exploit .. iti zic eu 100% 

 

Se pare ca nu esti la curent, dar el exista, si a fost publicat pe un forum de cheateri de origine ruseasca. Si au fost atacate absolut toate serverele din top GT din partea userilor acelei comunitati, priviti logurile de zilele trecute si o sa observati crash-uri neplainificate. Acum se pare ca exploitul e fixat aproape la toate firmele de hostinguri mai mari, dar mai sunt vulnerabile inca multe servere.

Si avem inca multe reporturi de la administratori, ca mai este o versiune de crasher care periodic apare in loguri. Am gasit si sursa de unde se poate de achizitionat, dar se pare ca vor bani pe el, o sa ne staruim sa il obtinem si sa scoatem un fix public.

Ddos se mai cumpara in caz ca nu ai stiut :)

Adica cineva o sa plateasca 500 $ pentru o saptamina pentru ati flooda serveru? =)

Edited by Mr.Love
warn+2 off topic
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

WHO WE ARE?

CsBlackDevil Community [www.csblackdevil.com], a virtual world from May 1, 2012, which continues to grow in the gaming world. CSBD has over 70k members in continuous expansion, coming from different parts of the world.

 

 

Important Links